Rendkívüli ülés, 2007. április 2.
J e g y z ő k ö n y v
Készült: Gátér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2007. április 2-án 16 órakor
megtartott rendkívüli ülésén.
Ülés helye: Polgármesteri Hivatal
Jelen voltak: Urbán Istvánné polgármester,
Toldi Zsolt jegyző,
Fekete Antal, Gulyás János József, Oroszi Melinda, Farkas Márta, Kis Illés Seres Balázs képviselők,
Gémes Mihályné kültag,
Babar István kültag,
Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató
Urbán Istvánné polgármester köszöntötte a megjelenteket, megállapította, hogy a képviselő-testület ülése határozatképes, mivel a megválasztott 7 fő képviselőből az ülésen 6 fő megjelent, így a polgármesterrel jelen van 7 fő.
Ismertette a meghívóban szereplő megtárgyalásra javasolt napirendet.
Kérte, hogy amennyiben más javaslat van, azt mondják el. A képviselő-testület a javaslattal egyetértett.
N A P I R E N D
1. Tájékoztató a többcélú kistérségi társulás létrehozásával kapcsolatban.
Előadó: Urbán Istvánné polgármester
2. Egyéb kérdések
A polgármester kérte a képviselő-testületet, hogy a napirend elfogadásáról kézfeltartással szavazzanak.
Megállapította, hogy 7 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül elfogadta a javaslatot és meghozta a következő határozatot.
17/2007. Önk.
Megtárgyalandó napirend
H a t á r o z a t
Gátér Község Önkormányzat Képviselő-testülete úgy határoz, hogy a meghívóban szereplő napirendet tárgyalja meg.
Határidő: azonnal
Felelős: Képviselő-testület
1. napirend
Urbán Istvánné polgármester elmondta, a januári ülésen döntést hozott a képviselő-testület arra vonatkozóan, hogy kérelmet nyújt be az OKÉV-hez annak érdekében, hogy az iskola 8 évfolyamos iskolaként működhessen tovább 2008. szeptember 1-től.
A Félegyházi kistérség december havi ülésén ő maga kérte a kistérség önkormányzatainak képviselőit, hogy hozzanak létre többcélú kistérségi társulást, melynek keretében szintén van lehetőség a közoktatási feladatok nem önálló ellátására . A közoktatási törvény módosítása szerint 2008. szeptember 1-jével nem lehet önálló fenntartású az az intézmény, ahol a 7-8. osztályban a 15 főt nem éri el a tanulói létszám osztályonként. Ennél az osztálylétszám számításnál már minden gyermek csak egy főként vehető figyelembe.
A legutóbb megtartott kistérségi ülésen úgy tájékoztatták, hogy április 1-jén kapnak anyagot a többcélú kistérségi társulás létrehozásával kapcsolatban, és április végéig kell a testületeknek dönteniük a társulást illetően, majd május végéig a megállapodás megkötésre kerülhet.
A jegyzővel személyesen keresték meg a Közigazgatási hivatalt a település ÖNHIKI-s problémájával kapcsolatban.
A környező települések közül a mi községünk van a legrosszabb helyzetben, mivel a kistérségben lévő települések egyike sem forráshiányos. Nekik a létszámadataik függvényében még van pár évük arra, hogy eldönthessék, milyen megoldást választanak az iskola működtetésével kapcsolatban.
A költségvetési törvény szerint 2007. szeptember 1-től csökkenti az ÖNHIKI-t a kistérségi társulás keretében ösztönzött, önállóan ellátott közoktatási feladatok időarányos része.
A többcélú kistérségi társulásban a városnak és 5 településnek kellene a költségvetési törvény által ösztönzött feladatokat társulás formájában ellátni. Kiskunfélegyháza kizárásával nem jöhet létre társulás, a kisebb települések hiába fognak össze.
A kiskunfélegyházi képviselő-testület a legutóbbi ülésén döntött a saját iskoláinak az összevonásáról, 3 iskolacsoportot alakítottak ki, és minden óvoda egy irányítás alá tartozik.
A kistérségi társulás keretében mikrotársulások működhetnek akár a közoktatási feladatok ellátását illetően is, s az önkormányzat ezek alapján tárgyalhat a Kiskunfélegyházi önkormányzattal egy esetleges intézményfenntartó társulást illetően arról, hogy tagintézményként milyen feltételekkel fogadná a gátéri iskolát azon intézményébe, amely a gátéri gyerekeknek közlekedés szempontjából a legkönnyebben elérhető. Ez a 7-8. évfolyam helyben maradását is érintheti. A kistérségen belüli egységes iskola létrehozásának a települések többségének elzárkózása miatt nincs realitása.
Az önkormányzat megtette a szükséges lépéseket az OKÉV és a társulás irányába. Az OKÉV eljárása során megkereste a Kiskunfélegyházi Kistérséget, amely olyan nyilatkozatot tett, hogy ha a kistérségi társulás megalakul, abban a község is társult tag lehet, ezáltal lehetősége lesz a közoktatási feladatok más településsel közösen való ellátására.
Toldi Zsolt jegyző elmondta, hogy a polgármester asszony 2006. év végén kezdeményezte a többcélú kistérségi társulás létrehozását. Valamennyi önkormányzat számára kötelező feladat a közoktatás biztosítása, de Gátér számára nagy jelentősége van annak, hogy a létrehozandó társuláson belül hogyan alakul az oktatási-nevelési feladatok ellátása, hiszen a közoktatási törvényben foglaltak szerint az iskolának 2008. szeptemberétől tagintézménnyé kell válnia, mivel nem tudja a törvényben foglalt létszámokat produkálni.
A település ÖNHIKI támogatása miatt viszont már 2007. szeptemberétől megoldást kell találni ezen feladat nem önálló ellátására. A kistérségi társulásban az ÖNHIKI-re vonatkozó törvényi szabályozást is nézve nem elegendő csupán az óvodai feladatok nem önálló ellátásáról gondoskodni, mindenképpen szükséges az általános iskolai oktatás más önkormányzattal való közös biztosítása is.
Ez a megoldás azt jelenti, hogy a gátéri iskolában az oktatás szervezetének átalakításával az itt tanuló 7-8. évfolyamok sorsa kérdésessé válik.
A társulási törvény 9. §-a szerint megalakítandó intézményfenntartó társulás létrehozásának a menete a következő: a képviselő-testületnek határozatot kell hoznia arra vonatkozóan, hogy a nevelés-oktatás szervezetét át kívánja alakítani, s melyik települést kívánja megkeresni fentiek érdekében, valamint ezen település melyik intézményét szeretné gesztor intézményként kijelölni.
Ez egy tárgyalási folyamat, s a kistérségi társulás keretében működő mikrotársulás esetében az aránytalan teher vizsgálatához kötődő szakértői eljárás lefolytatása törvényi kötelezettség.
Az átszervezéssel kapcsolatban a véleményezési eljárásokat le kell folytatni, és be kell szerezni az alkalmazotti közösség, iskolaszék, iskolai szülői szervezet, diákönkormányzat véleményét.
Az átszervezést csak szorgalmi időszakon kívül lehet megtenni. A döntésnek július – augusztus hónapokban kell hogy hatályba lépjen.
Amennyiben fenti határidőben nem lesz konkrét megállapodás, akkor az átszervezés már csak a következő tanévben válik lehetségessé.
Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató véleménye szerint félő, hogy amennyiben helyben megszűnik 7-8 osztály, az olyan folyamatot fog elindítani, hogy az alsóbb évfolyamos gyermekeket is elviszik a településről. A holnapi napon szülői értekezletet fognak tartani, melyen tájékoztatni kívánják a szülőket a jelenlegi helyzetről. A szülők folyamatosan érdeklődnek, sokan kétségbe vannak esve, zaklatottak, mások indulatossá válnak, tanácstalanok az iskolai helyzete miatt. Sokat gondolkodtak azon, mikor szabad a szülői értekezletet összehívni, erre a holnapi napot jelölték ki azzal a szándékkal, hogy a jelenleg ismert információkat megosztják a szülőkkel.
A döntés felelőssége a képviselő-testület vállát fogja nyomni rövidesen. Azt még nem tudják, hogy milyen megoldás fog születni, s ez hány pedagógus munkanélkülivé válását jelenti, de minél előbb jó lenne konkrétumot tudni a következő tanévet illetően. Egyelőre mindenki kivár, hiszen konkrétum jelenleg nem ismert.
Urbán Istvánné polgármester elmondta, ő maga is beszélt a szülőkkel, s tisztában van vele, hogy az iskolában csapódnak le leginkább az indulatok, s a kétségbeesés. Van szülő, aki elfogadja, és van, aki keresi a megoldást.
Sajnos a törvényi szabályozás miatt alakult ki ez az állapot, és most a legnehezebb helyzetben az idő rövidsége miatt is Gátér van.
Fekete Antal képviselő véleménye, hogy meg kell osztani a lakossággal ezt a gondot. Sajnos az oktatási helyzetből az látszik, hogy hosszú távon nincs lehetőség arra, hogy a 7-8 osztály helyben maradjon. Sajnálatosnak tartja, hogy ezt a megszorítást most kell elszenvedni, amikor az első osztályba előre láthatólag 15-16 gyermek lesz. Viszont félő, hogy ha a 7-8. osztály nem lesz helyben, akkor elsős sem lesz ennyi, hiszen akkor a beíratandó valamint az alsóbb évfolyamos gyermekeket is elviszi a szülő.
Farkas Márta képviselő nem érti, miért kell az alsóbb évfolyamos gyermekeket is elvinni, hiszen ez a szülőnek plusz terhet jelent.
Oroszi Melinda képviselő véleménye, hogy a szülő úgy gondolkodik, ha eljár munkába - és a legtöbben Kiskunfélegyházára mennek dolgozni - a nagyobb gyermekkel együtt a kisebbeket is elviszi.
Farkas Márta képviselő kérdése, hogy elképzelhető-e, hogy alapítványi iskolaként működjön az iskola?
Gulyás János József képviselő kérdése, hogy van az iskolának alapítványa, miért ne működhetne alapítványi iskolaként?
Babar István kültag véleménye szerint ez nem olyan egyszerű, hiszen alapítványi iskolához kellene csatlakozni tagintézményként.
Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató elmondta, felmerült ez a kérdés. Az iskolában működő alapítvány egészen más céllal működik, a szülők önkéntes alapon támogatják. Más az, ha egy iskola működését alapítványnak kell fenntartania.
Gulyás János József képviselő véleménye, hogy a 8 évfolyam helyben történő megtartását minden eszközzel támogatni kell, s ha kell, azért áldozatot kell hozni. Ha kell, álláshelyeket kell megszüntetni, a költségeken kell spórolni, csak maradjon meg az összes évfolyam. Merni kell változtatni, és akkor elérhető, hogy helyben maradhat a 7-8. osztály.
Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató elmondta, hogy az alapítványi működés feltétele olyan alapítvány támogatása, ami meg tudja finanszírozni az iskola működését. Ha a normatíva nem elegendő az önkormányzatnak, akkor az alapítványnak sem. Egy ilyen alapítvány, ami az iskolában működik, nem tud gondoskodni egy iskola fenntartásáról.
Gulyás János József véleménye, hogy mindenképpen keresni kell a megoldást, befektetőket kellene felkutatni, akik támogatják az alapítványt.
Fekete Antal képviselő véleménye, hogy a jogszabályi rendelkezések hozták ilyen nehéz helyzetbe az önkormányzatot, s a határidő is nagyon szűk a megoldásra. A kényszerhelyzetet most nem az oktatási törvényben rögzítettek, hanem a 2007. évi költségvetési törvényben szabályozottak – ÖNHIKI - okozzák.
Nem lát esélyt arra, hogy létrejöjjön a társulás által fenntartott egységes iskola, hiszen Gátér kivételével a többi település nincs kényszerhelyzetben. Amennyiben mégis létrejönne az egységes iskola, akkor látna esélyt arra, hogy helyben maradjon a 7-8 osztály.
Farkas Márta véleménye, hogy jó támogatót kellene találni az alapítványnak.
Urbán Istvánné polgármester elmondta, a jövő évtől a szociális és a közművelődési ügyeket is be kell vinni társulásba.
Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató véleménye, hogy jelenleg a kistelepülések „kivéreztetése” folyik. Úgy gondolja, meg kell próbálni minden lehetséges megoldás közül a legjobbat választani és vagy 8 osztály lesz, vagy csak 6 osztály marad helyben.
Véleménye szerint lehet gondolkodni alapítványi iskolában, azonban ha ez olyan egyszerű megoldás lenne, akkor máshol is próbálkoznának vele.
Urbán Istvánné polgármester elmondta, hogy a jelenlegi központi szabályzás és intézkedéssorozat eredményeként hosszú távon nagy valószínűséggel csak az alsó tagozat maradhat helyben.
Gulyás János József képviselő kérdése, mekkora kiegészítő támogatástól esik el az önkormányzat 2007. évben, ha ezekkel a feltételekkel továbbra is fenntartja a 7-8. osztályt?
Urbán Istvánné polgármester elmondta, ha az önkormányzat intézményét 2007. szeptember 1-től önállóan tartja fenn, akkor az ÖNHIKI 4 hónapi összegének az oktatási-nevelési feladatok ellátására jutó része levonásra kerül. Azonban a közoktatás finanszírozásának átalakításával erre a feladatra már eleve közel 4 millió Ft-tal kevesebb normatívát kaptunk. A feltételek folyamatosan szigorodtak és szigorodnak. Sok település nem képes fenntartani intézményeit. A hitelfelvételnél pedig a visszafizetés okoz gondot.
Néhány éve kezdődött el az a folyamat, melynek eredményeként a 3-4 ezer fő alatti települések intézményeik alulfinanszírozása miatt azokat nem tudják fenntartani.
Gulyás János József véleménye szerint a legfontosabb, hogy legyen a faluban iskola. Ha kell, legyen tárulás, de maradjon meg helyben az iskola. Ennek kell a legfontosabb törekvésnek lennie.
Urbán Istvánné polgármester elmondta, amennyiben intézményfenntartó társulás jön létre másik településsel, a társulási megállapodásban foglaltak szerint működhet az intézmény tagintézményként. Ez nagy valószínűséggel érinti a helyben tanuló évfolyamok számát is.
Toldi Zsolt jegyző elmondta, a 4 hónapra jutó rész kb. 6-7 millió forint kiesést jelent. Az intézményfenntartó társulás létrehozása a társulási megállapodásban foglaltak szerint átalakítja a közoktatás helyi rendszerét. Amennyiben Kiskunfélegyházával sikerül tagintézményi megállapodást kötni, meg kell jelölni a testület által kiválasztani kívánt gesztor intézményt, melyet a kiskunfélegyházi képviselő-testületnek kell jóváhagynia. A többcélú kistérségi társuláson belül a költségvetési ösztönző hozzájárulások csak a max. 6 évfolyammal működő tagintézménnyel létrejövő intézményfenntartó társulásokat preferálják. Az ösztönző hozzájáruláshoz természetesen kistérségi szinten is teljesíteni kell a feltételeket.
Urbán Istvánné polgármester véleménye szerint a legjobb megoldás az lenne, ha létrejönne a többcélú kistérségi társulás, s a társulás fenntartásában működnének az oktatási intézmények egy egységes iskola formájában. Ha a társulási tanács az intézményfenntartó, akkor is az a cél, hogy minden normatívát kihasználva a lehető legoptimálisabban tudja az oktatást folytatni.
Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató szeretettel meghívja a képviselő-testület tagjait a holnap megtartandó szülői értekezletre.
Seres Balázs képviselő kérdése, más kistérséggel is lehetne társulni, például átmenetileg Csongráddal? Szívesen tárgyal ez ügyben a polgármester Úrral, azonban nyilván ez is csak egy évre szólna.
Urbán Istvánné polgármester a napirenddel kapcsolatban további tájékoztatást nem tud mondani, természetesen minden eseményről tájékoztatja a képviselő-testületet.
Megköszönte a figyelmet.
A képviselő-testület a tájékoztatást tudomásul vette.
2. napirend
Urbán Istvánné polgármester elmondta, az előző képviselő-testületi ülésen volt már szó arról, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanok állapotának felmérését készítsék el, s ez az állapotfelmérés elkészült.
Április 16-ig kell a TEKI és CÉDA támogatásra a pályázatokat benyújtani. A kistérség települései részére járó keretösszeget ismertetni egyelőre nem tudja, mivel az nem került meghatározásra.
Az a javaslata, hogy adja be a pályázatot az önkormányzat az állapotfelmérésről készített előterjesztésben megjelölt felújítási munkálatok valamelyikére. Kéri, hogy az állapotfelmérés alapján tegyenek javaslatot a pályázati célra.
Az önerő mértéke 20 %-os.
A képviselő-testület tudomásul vette a tájékoztatást, a következő ülésen erre visszatérnek.
Urbán Istvánné polgármester elmondta, az elmúlt ülésen, amikor a 2007. évi költségvetés tárgyalása volt napirenden, ismertetett két támogatás iránti kérelmet, amelyben nem született határozat.
A Kiskun Művészeti Alapiskola kérelmét, melyben működésükhöz támogatást kérnek. Ismertette a kérelmet. Megtárgyalták ugyan a napirendet és akkor abban állapodtak meg, hogy az önkormányzat anyagi helyzetére tekintettel nem tudja a kérelemben kért támogatást a költségvetésébe beépíteni. Úgy látja, hogy eddig is nyújtott a település a kérelmező iskola részére támogatást, hiszen a fűtés, világítás, takarításért nem kért az önkormányzat semmi ellenszolgáltatást.
Kérte a képviselő-testületet, kézfeltartással jelezze, aki egyetért az elhangzott javaslattal.
A képviselő-testület 6 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül elfogadta a javaslatot és meghozta a következő határozatot.
18/2007. Önk.
Kiskun Művészeti Alapiskola támogatás iránti kérelme
H a t á r o z a t
Gátér Község Önkormányzat Képviselő-testülete úgy határoz, hogy az önkormányzat anyagi helyzetére tekintettel, nem tud támogatást nyújtani a Kiskun Művészeti Alapiskola 2007. évi működéséhez.
Határidő: azonnal
Felelős: Képviselő-testület
Urbán Istvánné polgármester ismertette Szalkai István pálmonostori lakos kérelmét, melyben erdei iskola feltételeinek biztosításához kért anyagi támogatást.
Az elmúlt ülésen a képviselő-testület 2007. évi költségvetési tárgyalása során olyan döntést hozott, hogy nem kíván hozzájárulni erdei iskola létrehozásához, mivel nem tudja azt 2007. évi költségvetéséből támogatni Folyamatban van a nyári tábor szervezése, ugyanennyi összegből más helyen is megoldott a gyermekek nyári programja. Úgy gondolták, ha már tábort szerveznek a gyerekeknek, akkor az alföldi gyerekek számára érdekesebb lehet a
hegyvidéki környezet.
Kérte, a képviselő-testületet, kézfeltartással jelezze, amennyiben egyetért a javaslattal.
Megállapította, hogy a képviselő-testület 6 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül elfogadta a javaslatot és meghozta a következő határozatot.
19/2007. Önk.
Szalkai István pálmonostori lakos kérelme
H a t á r o z a t
Gátér Község Önkormányzat Képviselő-testülete úgy határoz, hogy nem kíván hozzájárulni Szalkai István pálmonostori lakos erdei iskola létrehozásához, a gátéri gyermekek táboroztatását más módon kívánja megoldani.
Határidő: azonnal
Felelős: Képviselő-testület
Toldi Zsolt jegyző tájékoztatta a képviselő-testületet, hogy a meghirdetett, Gátér, Petőfi S. u. 47. szám alatti önkormányzati tulajdonú lakásra egy pályázat érkezett, Bodor Anikó Gátér, Petőfi S. u. 127. szám alatti lakos részéről.
Az április közepén tartandó ülésre meg fogják hívni a pályázót, s akkor az értékbecslés -amely 2,3 millió Ft-ban állapította az ingatlan értékét- és az ajánlati ár figyelembe vételével hozza meg a testület a döntését az ingatlan értékesítésére vonatkozóan.
Farkas Márta képviselő javasolja, hogy tárgyaljanak a pályázóval, hiszen helybéli fiatalról és társáról van szó, s a település érdeke is azt diktálja, hogy a fiatalok helyben telepedjenek le.
A képviselő-testület a tájékoztatást tudomásul vette.
Mivel több napirend és hozzászólás nem volt, a polgármester megköszönte a részvételt és a képviselő-testület ülését bezárta.
K. m. f.
Urbán Istvánné Toldi Zsolt
polgármester jegyző
|