Gátér
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
A faluról
 
Aktuális
 
Közérdekű
 
Intézmények
 
Szervezetek
 
Archív
 
Képviselő-testületi ülések jegyzőkönyvei 2006-2008
Képviselő-testületi ülések jegyzőkönyvei 2006-2008 : Rendkívüli ülés, 2007. május 30. 1. rész

Rendkívüli ülés, 2007. május 30. 1. rész


J E G Y Z Ő K Ö N Y V

 

 

Készült: Gátér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2007. május 30-án 17 órakor

            megtartott rendkívüli ülésén.

 

 

Ülés helye: Polgármesteri Hivatal

 

Jelen voltak: Urbán Istvánné polgármester,

                     Toldi Zsolt jegyző,

Fekete Antal, Gulyás János József, Oroszi Melinda, Kis Illés, Seres Balázs, Trombitás Csaba képviselők,

                     Gémes Mihályné kültag,

                     Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató,

                     A képviselő-testület nyílt ülésén megjelent 4 fő a lakosság részéről.

 

Urbán Istvánné polgármester köszöntötte a megjelenteket, megállapította, hogy a képviselő-testület rendkívüli ülése határozatképes, mivel a megválasztott 7 fő képviselőből az ülésen 6 fő megjelent, így a polgármesterrel jelen van 7 fő.

Ismertette a meghívóban szereplő megtárgyalásra javasolt napirendet.

Kérte, amennyiben más javaslat van, mondják el.

A képviselő-testület a kiadott napirenddel egyetértett.

 

N A P I R E N D

 

1.      Előterjesztés „Kiskunfélegyházi Többcélú Kistérségi Önkormányzati Társulás” Társulási megállapodásának jóváhagyására.

Előadó: Urbán Istvánné polgármester

2.      Előterjesztés Kiskunfélegyháza várossal való intézményfenntartó társulás kezdeményezésére

Előadó: Urbán Istvánné polgármester

 

A polgármester kérte, hogy aki a megtárgyalásra javasolt napirenddel egyetért, kézfeltartással szavazzon.

Megállapította, hogy a képviselő-testület 7 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül elfogadta a javaslatot és meghozta a következő határozatot.

 

48/2007. Önk.

Megtárgyalandó napirend

 

                                                                       H a t á r o z a t

 

Gátér Község Önkormányzat Képviselő-testülete úgy határoz, hogy a meghívóban szereplő napirendet tárgyalja meg.

Határidő: azonnal

Felelős: Képviselő-testület

 

 

 

1. napirend

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, a kistérség önkormányzatai megállapodásra jutottak abban, hogy létre kívánják hozni a többcélú kistérségi társulást. A kistérségi társuláson belül az oktatási feladatok közül sajnos csak a pedagógiai szakszolgálat ellátása valósul meg térségi szinten, az általános iskola tekintetében nem jön létre egységes fenntartású iskola.

Ugyanakkor látható, hogy az ilyen kistelepülések, mint Gátér, a mai költségvetési viszonyok mellett nem tudják hosszú távon önállóan fenntartani intézményeiket.

Minden lehetőséget megpróbáltak megvizsgálni arra vonatkozóan, hogy milyen formában hozható létre társulás és tartható helyben mind a 8 évfolyam. A legrosszabb helyzetben ez a település van a környéken, hiszen ÖNHIKI-s és a lakosságszáma is kevés.

A 2007. évi költségvetésről szóló törvény 6. számú melléklete szabályozza az ÖNHIKI támogatás igénybevételét igen szigorú feltételekkel, mely szerint az az 1500 fő alatti település, amely oktatási-nevelési intézményét 2007. szeptember 1-től önállóan tartja fenn, elesik az oktatási-nevelési feladatokra kimutatott forráshiány 4/12-ed részétől 2007-ben, 2008-ban pedig a 8/12-ed részétől.

Számos megoldással próbálkoztak. Megkeresték Kiskunfélegyháza Város Önkormányzatát, hogy a gátéri iskolának a Kiskunfélegyházi Bankfalui Általános Iskolához való csatlakozását kezdeményezzék, amely önálló iskola marad a városban. Az ügyben vétójoggal rendelkező Cigány Kisebbségi Önkormányzat nem támogatta a csatlakozást. A Kecskeméti Kistérség által létrehozandó egységes iskolához való csatlakozás több szempontból is ellehetetlenült, hiszen sem a gyermekek esetleges Kecskemétre történő utaztatása, sem az onnan történő pedagógus-ingázás nem valósítható meg, továbbá egy társulás létrehozásának olyan hosszú távú döntésnek kell lennie, amely szakmailag is biztosítja a megfelelő együttműködést. A létrehozandó társulást szakértőnek is vizsgálnia kell, s a távolság az elfogadó véleményt is kérdésessé tenné.

Megkeresték Dr. Lampert Mónika Miniszter Asszonyt egy kérelemmel, melyet Dr. Garai István Képviselő Úr személyesen vitt Budapestre, illetve elektronikus úton is megküldtek, de erre még nem kaptunk választ.

A jelenlegi helyzet alapján úgy tűnik, hogy egy Kiskunfélegyházával kötendő intézményfenntartásra szóló megállapodás esetén nem tudjuk biztosítani a 7-8. osztály helyben történő oktatását. Önállóan viszont nem tudunk gondoskodni a működtetésről a kieső támogatás miatt. Az ÖNHIKI igénylés elkészült és beadásra került, amelyben eleve 10 M Ft-tal kevesebb támogatási igényt tudtak kimutatni a ténylegesnél. Ha 2007. szeptember 1-től önállóan látjuk el az oktatási-nevelési feladatokat, további kb. 5,6 M Ft kerül levonásra. Ilyen feltételek mellett az önkormányzat működőképessége is megkérdőjeleződhet.

Egyetlen megoldásnak az tűnik, ha Kiskunfélegyházával mikro-társulást hozunk létre a intézményfenntartásra, melynek keretében iskolabusszal lenne megoldható a 7-8. évfolyamosok bejárása. Úgy gondolja, hogy ezen döntés esetén meg kell jelölni azt a félegyházi intézményt, ahová a képviselő-testület szeptembertől kérné a gyermekek fogadását.

Erre meglátásuk szerint a legjobb intézmény a Platán Utcai Általános Iskola lenne.

Június 7-én ülésezik a Kiskunfélegyházi Képviselő-testület, és akkor dönt az iskolacsoportok kialakításáról.

 

 

Toldi Zsolt jegyző kiegészítésképpen elmondta, a többcélú kistérségi társulással kapcsolatban megküldött előterjesztés egy keret megállapodás-tervezetet tartalmaz. Ez a törvényben leírt kötelező tartalmi elemeket magában foglalja. Amennyiben az intézményfenntartó társulás megkötésre kerül Kiskunfélegyházával, akkor azon megállapodásnak kell konkrétumokat tartalmaznia a jogokról, kötelezettségekről és a működés módjáról.

Az elmúlt képviselő-testületi ülésen a testület határozatot hozott arra vonatkozóan, hogy szeptember elsejétől nem önállóan látja el az oktatási-nevelési feladatokat, ezért az ÖNHIKI támogatást teljes összegben 12 hónapra igényelte.

Több lehetőséget vizsgáltak meg, hogy milyen formában lehet a nem önálló működtetésről gondoskodni. A Bankfalui Általános Iskolához történő csatlakozás esetlegesen még biztosíthatta volna a 7-8. évfolyam helyben történő oktatását de ez nem nyert támogatást. A Kecskeméti társulásba való integrálódás a Polgármester Asszony által elmondottak miatt nem reális. Ezt a megoldást a közigazgatási hivatal is szakmai szempontból erősen megkérdőjelezhetőnek tartja. Az Önkormányzati és Területfejlesztési Miniszter Asszonyhoz címzett kérelmükre, - melyben az iskola egy évig történő önálló működtetésének engedélyezését kérték az ÖNHIKI támogatás időarányos részének megvonása nélkül - még nem érkezett írásos válasz.

A keretmegállapodás aláírásának azért van jelentősége, mert a kistérségi normatívák év közben megalakult társulás általi lehívási lehetőségének megnyíltával többletforrásokhoz juthatnak a települések.

A jövő évi kistérségi normatívákat nem ismerjük, ugyanakkor az látható, hogy egy 1-6. évfolyammal működő tagiskola esetén a működési kiadásoknak hosszú távon csökkenniük kell. Ilyen átszervezés a pedagógus létszám csökkentését is jelenti. Az állam külön pályázati rendszert működtet a megszűnő álláshelyek miatt munkáltatót terhelő költségek csökkentésére.

Megpróbált informálódni a Constantinum intézményhez történő csatlakozás lehetőségéről, annak realitásáról, de csak későbbi időpontban tudja fogadni az ebben illetékes.

Amennyiben 2007. szeptember 1-től önálló marad az intézmény úgy az önkormányzatnak a forrást biztosítani kell a működtetéshez.

Gulyás képviselő Úrnak a javaslatára a Szintézis Felnőttképzéssel foglalkozó intézményt is megkereste az iskolaépület kihasználásával kapcsolatban. Az intézmény igazgatója egyéb elfoglaltsága miatt azt kérte, hogy június végén térjenek vissza az ügyre.

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, hogy minden képviselő megkapta a Dél-alföldi Pedagógiai Intézet tanulmányát az iskola és az óvoda átvilágításáról, amely egyértelműen leírja, hogy a jelenleg kialakuló létszámhelyzet és a jogi szabályozás mellett a településen szinte lehetetlen általános iskolát fenntartani.

 

Kis Illés képviselő kérdése, hogy amennyiben a minisztériumi megkeresés mégis kedvező elbírálásban részesülne, akkor a most meghozandó döntés ezt befolyásolná-e?

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, hogy társulási keret - megállapodást alá lehet írni, mivel maga a társulás létrejön, hiszen a társulási kritériumoknak megfelelnek. Az esetleges intézményfenntartó társulás külön megállapodásban kerül rögzítésre, és a megállapodás aláírásáig a testület a döntését felülvizsgálhatja.

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, az intézményfenntartó társulást kezdeményező határozatban alpontként szerepeltetik, hogy a minisztérium felé benyújtott méltányossági kérelem pozitív elbírálása esetén a közoktatás átszervezése 2008. szeptember elsejétől valósul meg. Ebben az esetben a mikrotársulás 2008. szeptember 1-jétől jönne létre.

 

Kis Illés képviselő kérdése, ha jövő évben mégis úgy alakulna a létszám az iskolában, hogy elegendő lenne az önálló működéshez, de közben társultunk, van-e mód az eredeti állapot visszaállítására?

 

Urbán Istvánné elmondta, a társulásból bizonyos szabályok alapján ki lehet lépni. Nálunk a legnagyobb gond, hogy 1500 fő alatti település vagyunk és forráshiányosak.

 

Oroszi Melinda képviselő kérdése, hogy jövőre is csak az ÖNHIKI a gondunk? A hiányzó pénzt semmiképpen nem tudjuk biztosítani egy évre annak érdekében, hogy meg tudjuk tartani az iskolát? Létszámcsökkentéssel vagy bármilyen más módon valahogyan kigazdálkodni nem lehetséges? A pénz is nagyon fontos, de a gyerekeknek szörnyű törést jelent beilleszkedni egy új iskolába, s ha az véletlen lerontja a jegyét, nem veszik fel abba a középiskolába, ahol továbbtanulni szeretne. Nincs ideje sem a szülőnek, sem a gyereknek felkészülni az új helyzetre. Legalább egy év felkészülés és előkészítés kellett volna. Ha társulásba lépünk, nem tudják a gyerekek hová, melyik iskolába kerülnek.

Felvetették az alapítványi iskola lehetőségét, úgy gondolja ezzel tovább kellene próbálkozni.

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, megkeresték a Kiskunfélegyházi Gépészeti Szakközépiskolát, mivel az szeptembertől alapítványi iskolaként működik tovább. Az alapítványi iskola működtetéshez szükség van egy olyan anyagi bázisra, amelyből az állami támogatás és a működési kiadások közötti különbözet pótolható. Tőkeerős támogató szervezet nélkül ez nem kivitelezhető.

 

Oroszi Melinda elmondta, hogy beszélt Pálffy István Úrral, akinek a közreműködésével működő alapítvány a térségben sajnos általános iskolát nem finanszíroz, de talán még egy próbálkozást kellene tenni ez ügyben.

 

Urbán Istvánné elmondta, hogy az alapítványi iskolai oktatásnál az előbb említett különbözet folyamatos pótlásáról gondoskodni kell. Vagy az önkormányzatnak kell letenni a pénzt, vagy a támogató szervezetnek.

Költségcsökkentő döntéseket mindenképpen meg kell hozni az idei évben de ez nem mehet az oktatás színvonalának rovására. 

 

Oroszi Melinda véleménye szerint létszámot akkor is le kell építeni, ha beviszi a két osztályt az önkormányzat.

 

Urbán Istvánné elmondta, hogy az óvodában is sor kerül létszámcsökkentésre. A 27 óvodás az általános iskola utánpótlását jelenti és az látszik, hogy kevés a gyermek. Így szeptembertől 1 óvodai csoport indítását tervezik.

 

Gulyás János József véleménye, hogy amikor a képviselők és a szülők szembesültek az iskola helyzetével, még látszott némi esély a megoldásra. Döntéseket hoztak, melyek kényszerhelyzetben születtek, de volt egy kis remény arra, hogy találnak kiutat. Ha a 7-8. osztály megszűnik, az azt jelenti, hogy nem lesz szükség felsős tanárra sem, hiszen a tanítók is feltaníthatnak az 5-6 osztályokba. Kérdés, hogy iskolavezetésre lesz-e szükség.

 

Milyen plusz költségekkel jár a végkielégítések kifizetése, az iskolabusz, a kísérő tanár? Ha a képviselő-testület úgy dönt, hogy ezt a társulási megállapodást nem szavazza meg, mi a következő lépés?

 

Urbán Istvánné elmondta, komoly következményekkel járhat az önálló működtetés, hiszen az intézményt fenn kell tartani, s a csökkentett összegű támogatással ez nagyon nehezen lesz biztosítható. Ha egy önkormányzat nem tudja kifizetni a számlákat, csődeljárást indíthatnak ellene. Hitelt nem célszerű felvenni, hiszen annak visszafizetése is gondot jelenthet.

Kalkulációt már készítettek a pedagóguslétszámokkal kapcsolatban, de a pontos számokhoz tudni kell, hogy hány embertől kell megválni és ahová a gyerekek kerülnek, ott esetleg tudnak-e foglalkoztatni valakit. Az iskolabuszra és a kísérőtanárra külön normatíva van a társulások részére és a létszámleépítésekkel járó költségekre is van pályázat.

A törvény nem közvetlenül mondja ki, hogy be kell járni a gyerekeknek egy tagintézmény esetén, hanem a fenntartásra adott támogatás csökkentésével kényszeríti az önkormányzatot erre. Sajnos nem lát kiutat, bár megpróbáltak minden lehetőséget.

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató elmondta, nagyon nehéz bármit is mondania. Az elmúlt hetekben, hónapokban több ízben is reményt láttak arra, hogy sikerül továbbra is 8 osztállyal működtetni az iskolát. Pillanatnyilag azonban nincs remény, a jelenleg érvényben lévő törvények mellett csak a pénz, az anyagi oldal számít. Sem szakmaiság, emberség nem jellemző.

Egyetért azokkal, akik azt mondják, hogy törés a gyermekeknek, szülőknek, pedagógusoknak az átszervezés és a két felső évfolyam Félegyházára történő utaztatása.

Két hét múlva tanévzáró lesz, de konkrétumokat nem tud mondani, mivel nincs még egyértelmű döntés.

A szülői értekezlet után számításokat végeztek az iskolában a szűkítésekről, amelyek mellett még működhet az iskola, de sajnos ez nem elég. A pedagógusok minden külön juttatásról lemondanának, összevonnának órákat, de még így sem lenne működtethető teljes biztonsággal az intézmény.

Az intézmény tagintézmény lesz, a tagintézmény vezetői pozíció pedig egy igazgató helyettesi státusszal egyezik meg.

A végkielégítésekre lehet pályázni, a működési kiadások majd csak a második tanévtől csökkennek észrevehetőbben.

A tanulólétszám nagy kérdés. Amennyiben a 2007/8-as tanévben 8 évfolyammal működött volna az iskola, 97 tanuló lett volna, 15 fő 8. osztályos és 11 fő 7. osztályos gyerek. 2008. szeptember elsejével viszont várhatóan 6 fő 5. osztályos tanuló lesz.

A mikrotársulás létrejöttével kevés esélyt lát arra is, hogy 2008. szeptembertől az 5-6. évfolyam helyben maradjon. El fog menni az 5-6. osztály is, és marad az alsó tagozat kb. 30-40 fővel.

Néhány év múlva lesz olyan, amikor 4 elsős lesz. Úgy gondolja, optimistának kell lenni ahhoz, hogy elmondhassuk, hosszú távon marad az alsó tagozat. De összevonásra ott is szükség lesz, ha csak a szülő nem dönt úgy, hogy elviszi az alsós gyermeket is.

 

Tóth Gáborné Gátér, Dózsa Gy. u. 110. szám alatti lakos véleménye szerint a szülőnek a gyermeke érdekeit kell néznie és ez azzal járhat, hogy a kisebb gyermeket is elviszi.

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna elmondta, egyelőre semmi konkrét dolgot nem tudnak mondani. Kiskunfélegyházán minden valószínűséggel iskola csoportokat fognak létrehozni, a képviselő-testület a júliusi ülésen fog dönteni a magasabb vezetői állásokról. Ma nincs Félegyházán iskolaigazgató, aki érdemben tudna nyilatkozni nekünk. Július után lehet érdemben tárgyalni Félegyháza önkormányzatával és azzal az iskolacsoport vezetővel, amely a társulással érintett intézményt vezeti. Számunkra a legkedvezőbb megoldás a Platán iskola lenne. Több igazgatóval tárgyalt, tájékozódott, hogy hogyan alakulnak a létszámok és információja szerint a Platán iskola úgy tudná fogadni a gátéri gyerekeket, hogy azok együtt maradhatnának.

 

Tóth Gáborné elmondta, hogy a szülőknek el kell döntenie, hogyan tovább, hiszen nem lehet tudni mi várható szeptembertől.

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna elmondta, hogy mindenki bizonytalan, ugyanakkor május 30.-a van és vége a tanévnek. A tagintézménnyé válás lebonyolítása egy bonyolult procedúra, mely során szakértőt is igénybe kell venni, és szükség van a szülői munkaközösség, az alkalmazotti közösség, a diákönkormányzat véleményére is. Ezek beszerzése a nyári időszakban nem lesz könnyű feladat.

 

Gulyás János József képviselő véleménye, meg kellene vizsgálni annak a lehetőségét hogy a 7-8-os tanárok egy Kft-t vagy Bt-t alakítanának és így látnák el az érintett két évfolyam tanítását, amely működését támogatásból finanszíroznák.

 

Urbán Istvánné polgármester véleménye szerint ez nem reális javaslat, hiszen a normatíva amelyet az oktatásra nyújtanak legjobb esetben is a kiadások 60 %-át fedezi. Minél kisebb a gyermeklétszám, ez az összeg annál kevesebb.

 

Bakainé Fekete Mónika Gátér, Dózsa Gy. u. 43. szám alatti lakos véleménye szerint nem egy önkormányzat van az országban, akik úgy próbálják a gyerek létszámot biztosítani, hogy sokgyerekes családokat lakáshoz juttatnak a településen. Vannak az önkormányzatnak szolgálati lakásai, ahová mehetnének nagycsaládosok. Az óvoda épülete melletti önkormányzati épületbe is lehetne fogadni 6-7 gyerekes családokat. Hosszú évek alatt már lehetett volna tenni valamit ez ügyben.

 

Tóth Gáborné véleménye szerint néhány gyerek hiányzik az osztályokból, és esetleg alapítvány is finanszírozhatná a hiányzó összeget, a lényeg, hogy megmaradhasson a 8 évfolyamos iskola.

 

Bakainé Fekete Mónika véleménye szerint össze lehetne vonni osztályokat. A televízióban hallott arról, hogy van egy település, ahol lakást kapott egy sokgyerekes család és ezzel a település eleget tudott tenni az előírt tanulólétszámnak. Lehet, hogy többen is jelentkeznének a városból kiköltözni vágyó sokgyerekes családok és ez megoldást jelenthetne a kialakult helyzetre. A szolgálati lakásban lakók megoldhatnák a lakásgondjukat másként, és helyükbe gyermekes családokat lehetne beköltöztetni.

 

Tóth Gáborné tud olyan városi lakosokról, akik szívesen jönnének a faluba, de nincs pénzük arra, hogy házat vegyenek vagy építsenek. Megoldásnak tartaná, ha az iskola magániskola lenne, és inkább fizetnének tandíjat, csak önálló maradhatna az intézmény.

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna elmondta, érezni a gyerekeken is a feszültséget, és jó lenne, ha minél előbb konkrét döntés születne. Mind a szülőnek, gyereknek, pedagógusnak fel készülnie a változásra.

Szeretné kérni a szülőktől, hogy az indulatok ellenére higgadt fejjel döntsenek a gyerekek sorsát illetően és a kisebb gyereket hagyják a helyi iskolában tanulni. A 7-8. osztályt iskola busszal tudják utaztatni. Elmondta, hogy évek óta látható, hogy a csökkenő gyermeklétszám miatt nehéz helyzetbe fog kerülni a település.

 

Tóth Gáborné kérdése, az iskolabuszt ki fogja fenntartani?

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, hogy az iskola tagintézménnyé válását követően elveszti önálló OM azonosítóját, és ahhoz, hogy újra 8 évfolyammal működő iskola legyen a törvényben leírt gyermeklétszám produkálása mellett ismét engedélyt kell kérni a működtetésre.

A társulásba való lépésről a képviselő-testület kompetenciája dönteni. A döntéstől függetlenül vannak olyan racionalizálási feladatok, melyeket meg kell tenni az átvilágítás eredményeképpen. Így az egy óvodacsoport indításával 1 fő óvodapedagógus állása megszűnik. Az állam, ha szabályszerű a felmentés, és 5 évig nem lesz betöltve az álláshely, biztosítja a felmentési idő felére járó bért és a végkielégítést.

Miután az átszervezéshez kapcsolódó kiadások rendezésre kerülnek, ezt követően lesz érezhető a működési kiadások csökkenése.

A Kistérségi Társulással kapcsolatban elmondta, az esetleges társulási résznormatívák igénylésére akkor lehet jogosult a kistérség, ha a többcélú kistérségi társulás létrejöttéről szóló megállapodás június 15-ig aláírásra kerül.

Az iskolabusz finanszírozásához egy Kiskunfélegyháza - Gátér intézményfenntartó társulás esetén Félegyháza igényelheti a támogatást és neki kell annak működtetéséről gondoskodni.

 

Tóth Gáborné véleménye szerint az iskolabusz fenntartása is sok pénzbe kerül. Nem látható előre, hogyan fog alakulni annak működése. Az egyes osztályoknak különböző időpontokban van vége az óráinak és ez nehézséget jelenthet a gyerekeknek.

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, az iskolabusz működtetésének feltételeit a megállapodásban lehet szabályozni, de előfordulhat, hogy az egyik gyermeknek meg kell várnia a másikat.

 

Seres Balázs képviselő véleménye szerint a gyermekeknek alkalmazkodni kell a szabályokhoz, s nem mehetnek ki az iskolából, amikor vége az óráiknak.

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, hogy az intézményfenntartás módjára vonatkozóan hamarosan döntést kell hoznia a testületnek, mivel az idő rövid és a véleményeztetési eljárást is meg kell tenni, melynek keretében OKÉV szakértőt kell felkérni véleményezésre. Ugyanakkor a munkáltatói intézkedéseket is elő kell készíteni.

Amennyiben 8 osztály maradhatna, annak finanszírozásáról az önkormányzatnak kell gondoskodnia. Jászszentlászló és Móricgát esetében Móricgátról járnak be a gyermekek óvodába, iskolába.

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, Kiskunfélegyháza Önkormányzata nyilatkozata részéről a Gátérral való intézményfenntartó társulásnak nincs akadálya.

 

Tóth Gáborné elmondta, hogy ismerősei laknak Móricgáton, és úgy tudja, egyáltalán nem jól működik a gyerekek utaztatása.

Igazságtalannak tartja, hogy az állam tankötelezettséget ír elő de nem tartja fenn ehhez az iskolát.

 

Urbán Istvánné véleménye szerint biztosítja ugyan az állam az iskolát, csak nem kíván sok kis létszámú intézményt fenntartani nagy költséggel. Évek óta az a tendencia, hogy a 3-5 ezer fő alatti településeken egyre nehezebb az oktatási-nevelési intézmények fenntartása a finanszírozás miatt.

Elmondta, hallott a 7 gyerekes család történetéről, de az a település már társulásban működteti az iskoláját  az alsó tagozatot illetően is. A társulásban is szükséges az előírt osztálylétszámot biztosítani, s ebben volt segítség a többgyerekes család betelepülése.

 

Tóth Gáborné kérdése, költségcsökkentésekkel sem lehetséges, hogy maradjon a 7-8. osztály? Lehetne spórolni a fűtéssel, ha például délután is tanítanának.

 

Bakainé Fekete Mónika véleménye szerint lehet, hogy csak ezt az évet kellene kigazdálkodni és jövőre változhatnak a törvények is.

 

Urbán Istvánné elmondta, nagy változásokra nem lehet számítani, mivel évek óta ez törekvés, ami most a településünket is sújtja. A gondot most az okozza, hogy 1500 fő alatti kistelepülés vagyunk és forráshiányosak. 2008. szeptemberétől viszont a közoktatási törvény 15 fős osztálylétszámot ír elő a 7-8. osztályokban, amelyet szintén nem tudunk produkálni.

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna elmondta, hogy a következő években tovább emelkednek a törvényben leírt létszámok. A törvényalkotói szándék szerint további szigorításokkal bírják rá a településeket a közös fenntartásra. Nagyon fontos, hogy a következő tanévre megnyugtató megoldást kell találni a 7-8 osztály számára.

Ha intézményfenntartó társulás jön létre Kiskunfélegyházával, akkor jelenleg a Platán iskola lenne a legkedvezőbb számunkra, mivel jól felszerelt, jó tantestületű iskoláról van szó.

 

Tóth Gáborné kérdése, miért nem lehetett már korábban társulni, miért kellett eddig várni?

 

Oroszi Melinda képviselő szomorúnak tartja, hogy a törvényalkotók nem gondolnak arra, hogy mekkora törés egy gyermeknek, ha a 8. osztályt új iskolába kell kezdenie. Nem volna-e járható út, ha a két osztályba járó gyerekek magántanulóként tanulnának tovább?

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, hogy a törvény nem 7-8. osztályról beszél, hanem intézményről és kimondja, hogy oktatási-nevelési intézményt nem lehet önállóan fenntartani az ÖNHIKI csökkentése nélkül 2007. szeptember 1-től. Minden lehetőséget megvizsgáltak, de úgy tűnik, nincs más megoldás.

 

Gulyás János József képviselő elmondta, az iskolára az elmúlt 10 évben nagyon sokat költött az önkormányzat és előfordulhat, hogy kihasználatlanul maradnak az intézmény épületei?

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna elmondta, magántanuló lehet a gyermek, azonban egy felső tagozatos gyerek magántanulóként való oktatásának biztosítása nem egyszerű feladat. Egyénileg kell felkészülnie és vizsgákat kell tennie. Sem az alapítványi, sem a magániskola nem jöhet számításba véleménye szerint. Mindkettővel kapcsolatosan a finanszírozás a probléma.

 

Tóth Gáborné kérdése, hogy a törvény módosítását lehet-e kérni esetleg a parlamenti képviselőnkön keresztül? Nem érti, hogy a minisztériumokban miért nem látják ezeket a problémákat.

Megoldás jelenthetne, ha a felsős tanárok alakítanának egy Bt-t és a 7-8. osztályos gyerekek ott tanulhatnának? Mindegy milyen megoldás születik, csak valamennyi évfolyam helyben maradhasson. A Bt. igényelhetne-e az államtól támogatást?

Kérdése, hogy a törvényi módosítások csak arra jók, hogy a kis iskolák teljesen megszűnjenek?

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna véleménye szerint a Bt. nem járható út a finanszírozás szempontjából sem.

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, ha az önkormányzat nem volna forráshiányos, akkor a 2007-2008-as tanévben nem lenne szükséges a más településsel való intézményfenntartásról való gondoskodás, azonban a jövő évtől minden olyan település is ebbe a helyzetbe kerül, amely nem tudja a közoktatási törvényben foglalt osztálylétszámokat elérni. A működtetés gazdaságossága helyeződik előtérbe.

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, hogy a működtetés költsége ugyanannyi egy 12 fős osztály esetén is, mint egy 20 fős osztálynál. Az állam a normatívát ugyanakkor a gyereklétszám függvényében biztosítja.

 

Tóth Gáborné kérdése, egyházi iskolával lehetne-e tárgyalni?

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, megkereste a Félegyházi Constantinum intézményét információszerzés céljából, de csak később időpontban tudják fogadni. Az egyházi iskola esetén is a működtetéshez szükséges finanszírozási különbözet biztosítása jelenti a problémát, mivel ezt az egyház minden valószínűség szerint nem vállalja át. Ugyanakkor a társulási megállapodást a közigazgatási hivatal is vizsgálja törvényességi, szakmai szempontból is. A közigazgatási hivatal álláspontja szerint egy megállapodásnak hosszú távra szóló döntésnek kell lennie.

 

Fekete Antal képviselő szomorú dolognak tartja, hogy az oktatás helyzete idáig jutott.

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató véleménye szerint most már az a cél, hogy a sok rossz közül a kevésbé rossz megoldást válasszuk, és nem mindegy, hogy melyik iskolába kerülnek a gyermekek. Fontos lenne, hogy ne szóródjanak szét a város különböző iskoláiban, hanem együtt maradjanak.

 

Tóth Gáborné véleménye szerint a gyereknek kedvezőbb lehet, ha minél korábban abba az intézménybe kerül, ahol a tanulmányait folyamatosan tudja folytatni, hiszen gondolni kell a továbbtanulásra is. Aggodalmát fejezte ki a városi és a faluról bejáró gyermekek közötti esetleges konfrontálódások miatt.

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna azt tanácsolta a szülőknek, hogy a kisebb gyerekeket ne vigyék el. Kérte a szülőket, hogy ne döntsenek elhamarkodottan. Mindent meg kell tenni azért, hogy a gátéri gyerekek együtt maradhassanak. Ezek a gyerekek is talpraesettek, be tudnak illeszkedni és biztos abban, hogy a pedagógusok is toleránsak lesznek velük.

 

Toldi Zsolt elmondta, hogy június 7-én van a Kiskunfélegyházi Képviselő-testület ülése. Az iskola átszervezésére csak szorgalmi időszakon kívül –július, augusztus hónapokban - van lehetőség.

 

Seres Balázs képviselő véleménye szerint évek óta látható gond, hogy kevés a gyermek, a fiatal a faluban. Sokszor elmondta, hogy tenni kell a népesség megtartása és gyarapítása ügyében és voltak is próbálkozások, pl. az 1 Ft-os telkek értékesítése.

Az látható az elmúlt időszakban, hogy minden próbálkozás kevés sikerrel járt és úgy gondolja, hogy az országos problémát kezelő központi jogszabályok egyértelműen meghatározzák a kistelepülések mozgásterét.

Sajnos az országgyűlési képviselő sem tud mit tenni ebben a kérdésben.

Véleménye szerint egy társulásban a tagintézmény vezetőnek is vannak jogosítványai a működést illetően.

Sokkal nagyobb gondot jelent, ha a szülők elviszik a kisebb gyerekeket is.

Meg kell próbálni a települést vonzóvá tenni a fiatalok számára és ennek keretében kéri jegyzőt, hogy tájékoztassa a Tavasz utcai telkek kialakításának lehetőségéről. Egyik pillanatról a másikra nem tudnak a fennálló helyzeten változtatni csak folyamatos, hosszú távú döntésekkel tudnak előbbre jutni.

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, a településen való népességnövelést elősegítendő évek óta ad a testület első lakáshoz jutók támogatását azon fiatalok részére, akik itt kívánnak letelepedni. Szintén fenti célból 1 Ft-os telkeket is értékesítettek, 4 éves beépítési kötelezettséggel. A Tavasz utcában vannak még építési telkeknek kialakítható területek.

 

Gulyás János József elmondta, nagyon nehéz feladat meghozni egy olyan döntést, amellyel az iskola elveszti önállóságát és utána azt visszaszerezni már nagyon nehéz.

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, hogy nem tartja kivitelezhetetlennek a későbbi önálló működést, azonban ahhoz teljesíteni kell azokat a feltételeket, amellyel az iskola önállóan működhet.

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, a tagintézménnyé válással az intézmény elveszti OM azonosítóját, s ahhoz hogy újból önállóan működhessen, a vonatkozó jogszabályokban foglalt feltételeket teljesítenie kell.

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, hogy az elmúlt ülésen döntött a képviselő-testület arról, mely feladatokban kíván a társuláshoz csatlakozni. Ezt követően elkészült a társulási megállapodás, melyet az előterjesztéssel kézhez kaptak.

Kérte a képviselő-testületet, hogy a Kiskunfélegyházi Többcélú Kistérségi Önkormányzati Társulás társulási megállapodásának jóváhagyása tárgyában az előterjesztésben szereplő határozat tervezet elfogadásáról kézfeltartással szavazzanak. Valamint bízzák meg a polgármestert a társulási megállapodás aláírásával.

Megállapította, hogy a képviselő-testület 7 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül elfogadta a javaslatot és meghozta a következő határozatot.

 

A folytatás ide kattintva olvasható. 

 
Vállalkozások
 
Fotóalbum
 
Társalgó
 
Honlapajánló
 
Számláló
Indulás: 2007-01-25
 
Impresszum

Gátér község nem hivatalos honlapja.
Szerkeszti: Jánosi Ildikó.
E-mail: ildi1984@freemail.hu
 

 
Letöltések
 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal