Gátér
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
A faluról
 
Aktuális
 
Közérdekű
 
Intézmények
 
Szervezetek
 
Archív
 
Képviselő-testületi ülések jegyzőkönyvei 2006-2008
Képviselő-testületi ülések jegyzőkönyvei 2006-2008 : 2007. július 24. 1. rész

2007. július 24. 1. rész


J E G Y Z Ő K Ö N Y V

 

 

 

Készült: Gátér Község Önkormányzat Képviselő-testületének 2007. július 24-én 17 órakor

            megtartott rendkívüli ülésén.

 

Ülés helye: Polgármesteri Hivatal

 

Jelen voltak: Urbán Istvánné polgármester,

                        Toldi Zsolt jegyző,

Fekete Antal, Gulyás János József, Oroszi Melinda, Farkas Márta, Seres Balázs, Kis Illés, Trombitás Csaba képviselők,

Gémes Mihályné kültag,

Babar István kültag,

Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató,

 

 

 

Urbán Istvánné polgármester köszöntötte a megjelenteket, megállapította, hogy a képviselő-testület rendkívüli ülése határozatképes, mivel a megválasztott 7 fő képviselőből az ülésen 7 fő megjelent, így a polgármesterrel jelen van 8 fő.

A képviselő-testület nyilvános ülésén megjelent a lakosságból kb. 15 fő.

Ismertette a meghívóban szereplő napirendet és kérte, hogy második napirendi pontként a testület vegye fel egy ápolási díj megállapítása iránti kérelem tárgyalását. Kérte, hogy amennyiben más javaslat van, mondják el.

 

N A P I R E N D

 

1.      Előterjesztés „Többcélú kistérségi feladatellátások” tárgyában.

Előadó: Urbán Istvánné polgármester

2.      Ápolási díj megállapítása iránti kérelem (zárt ülés)

Előadó: Toldi Zsolt jegyző

 

 

A képviselő-testület észrevételt nem tett.

A polgármester kérte, hogy aki a megtárgyalásra javasolt napirenddel egyetért, kézfeltartással szavazzon.

Megállapította, hogy a képviselő-testület 8 igen szavazattal, ellenszavazat nélkül elfogadta a javaslatot és meghozta a következő határozatot.

 

69/2007. Önk.

Megtárgyalandó napirend

 

                                                                       H a t á r o z a t

 

Gátér Község Önkormányzat Képviselő-testülete úgy határoz, hogy a megtárgyalásra javasolt napirendet elfogadja.

Határidő: azonnal

Felelős: Képviselő-testület

 

 

 

1. napirend

 

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, hogy tovább tájékozódtak a Csongrádi kistérséggel való közös intézményfenntartás ügyében. A Csongrádi kistérség esetében a négy település iskoláinak egységes fenntartásáról a többcélú kistérségi társulás gondoskodik, melynek döntéshozó szerve a társulási tanács. A következő tanévben valamennyi településen megmarad a 8 osztályos iskola, de az azt követő tanévekben már a létszámok függvényében itt is sor kerülhet az évfolyamok utaztatására azon településekről, ahol kevés a tanuló létszám.

Csongrádon is vannak olyan iskolák, amelyek létszám gondokkal küzdenek. A Csongrádi kistérséghez való társulási lehetőség kapcsán megkereséssel élt Tömörkény település polgármestere és felajánlotta azon lehetőséget, hogy a gátéri gyerekek Tömörkényen tanuljanak. Elmondta, hogy nagyon szép iskolájuk van, és szívesen fogadnák őket. Ez a megoldási forma sok minden egyéb ok mellett a közlekedési adottságok miatt is kivitelezhetetlen. 

A Csongrádi kistérség társulási tanácsa Csongrád város polgármesterének tájékoztatása szerint úgy nyilatkozott, hogy hajlandóak együttműködni az iskolafenntartás ügyében, de csak olyan formában, hogy a gátéri intézményt külön kezelik a kistérség iskoláitól.

A kiskunfélegyházi általános iskolai összevonások megtörténtek, s kinevezésre kerültek a főigazgatók. Az előzetes tárgyalások során ígéretet kapott igazgató asszony arra, hogy amennyiben az intézményfenntartó társulás létrejön, úgy a bejáró 7-8. osztály tekintetében lehetőség nyílik arra, hogy a három legfontosabb tantárgyat továbbra is a gátéri pedagógusok   taníthassák ezen gyermekeknek. A bejáró évfolyamok tanulói sajnos a hely hiányában nem kerülnének egy osztályba a Platán iskolában, de heti 11 órában egy csoportban lehetnének, s gátéri pedagógusok oktathatnák őket. Ezen megoldás szerint a határozott időre foglalkoztatott, valamint a nyugdíjas pedagógus munkaviszonyának megszüntetésével talán további elbocsátásra sem lenne szükség az iskola átszervezésével kapcsolatban.

Ha nem dönt a testület a társulásban való fenntartásról, és egyedül tartja fenn intézményét szeptember 1-től, akkor sor kerül az ÖNHIKI támogatás csökkentésére 2007. évben a közoktatási feladatokra jutó kiadások 4/12-ed részével, 2008-ban pedig 8/12-ed részével.

A Kiskunfélegyházával való intézményfenntartó társulás ügyében végleges döntést kell hoznia a testületnek, mivel a normatíva igényléseket le kell adni, s a határidő elmulasztása esetén idén erre már nem lesz lehetőség.

A Csongrádi kistérséggel való megállapodás csak 1 éves, átmeneti megoldást jelenthet, s nincs biztosíték arra, hogy a következő tanévben is helyben maradhat a 7-8. osztály. Ebben az esetben viszont a gyerekeket Csongrádra kell utaztatni.

A település minden szállal Kiskunfélegyházához kötődik.

Nem könnyű ebben a kérdésben dönteni, de a kis települések rá vannak kényszerítve a társulásban történő feladatellátásra.

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, hogy a Csongrádi kistérség közreműködésével megvalósuló intézményfenntartás ügyében Csongrád város polgármesterével és a kistérségi referensekkel folytattak megbeszélést. A három felvázolt megoldási módból kettő 1-6. évfolyammal történő működtetést tartalmazott. A harmadik megoldás szerint a kistérségi társulás és az önkormányzat közötti megállapodással még 1 évig kivitelezhető lenne a gátéri általános iskola 8 évfolyammal történő működtetése.

Ezen kérdésben állásfoglalást kértek mind az Oktatási Minisztériumtól, mind pedig a Dél-alföldi Közigazgatási Hivatal Bács-Kiskun Megyei Kirendeltségétől. Ismertette az állásfoglalásokat. (Jegyzőkönyv mellékletei.)

A Csongrádi kistérség esetében a többcélú kistérségi társulás tartja fenn az intézményeket. A jelenleg hatályos jogszabályok alapján nincs lehetőség arra, hogy a kistérségi társulás és az önkormányzat - mint a kistérségen kívüli település - megállapodást kössön oktatási intézmény fenntartására. Szeptember 1-jével viszont hatályba lép a közoktatásról szóló törvény módosítása, mely szerint lehetőség nyílik arra, hogy a közoktatási intézményt fenntartó többcélú kistérségi társulás – az érintett községi, városi önkormányzat kezdeményezésére- a közoktatással összefüggő tevékenységét olyan településen is elláthatja, amely nem tagja a társulásnak, ennek keretei között megállapodhat különösen az intézményfenntartói jog átvételében, valamint tagintézményt működtethet olyan településen is, amely nem tartozik a többcélú kistérségi társuláshoz.

Ebben a formában ugyanakkor nincsenek meg a követő jogszabályok és így nincs szabályozva, hogy a megállapodásnak mit kell tartalmaznia, s az önkormányzatnak milyen döntési kompetenciája van a saját intézményével kapcsolatban, hiszen a fenntartói jogát adja át egy olyan társulásnak, melynek döntéshozó szervében nem rendelkezik szavazati joggal. Ez a kérdés a közigazgatási hivatal állásfoglalásában is szerepel.

A csongrádi többcélú kistérségi társulással kötendő esetleges megállapodás alapján az intézmény OM azonosítója megmaradna, s az önkormányzatnak a fenntartói jogot kellene átadnia a többcélú kistérségi társulásnak. Ez a forma egyik fél számára sem jelent alapot további állami támogatások lehívásához.

Az ÖNHIKI feltétele ugyanakkor, hogy a támogatást igénylő önkormányzatnak a polgármesteri hivatalon túl intézményt kell fenntartania. E feltétel alól kivétel a társulásban való feladatellátás. A Csongrádi többcélú kistérségi társulással való együttműködés esetén a fenntartói jog a társuláshoz kerül, ugyanakkor a művelődési ház intézménynek minősül.

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, a Constantinummal, mint egyházi fenntartású intézménnyel való 1 évre szóló társulás az előző ülésen ismertetett minisztériumi állásfoglalás szerint is nehezen kivitelezhető és az ilyen jellegű fenntartásnál a kiadásokkal járó különbözetet a fenntartó önkormányzatnak kell saját költségvetéséből átadnia.

A feladat ellátásáról 2007. szeptember 1-től társulás formájában kell gondoskodni.

Elmondta, hogy nem egyik vagy másik város, társulás ellen beszél, de logikusan kell gondolkodni és az elkövetkezendő éveket is nézni kell. A közoktatási feladatok ellátásával kapcsolatban nem fél évre vagy egy évre kell előre gondolkodni, hanem a lehetőségek függvényében annak hosszú távú döntéseken kell alapulnia. Biztos abban, hogy minden újabb központi rendelkezés egy-egy újabb megerősítése annak, hogy a kis településeknek társulniuk kell az oktatási-nevelési és egyéb feladatok ellátására. Az önkormányzati törvény módosításának tervezetében már kötelezően szerepel bizonyos feladatok társulásban történő ellátása.

A önkormányzat képviselő-testületének nehéz a helyzete, hiszen a gyermekek és a szülők érdekeit is szem előtt tartva kell döntést hoznia.

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató elmondta, hogy az idő sürgetése miatt kezdeményezett informális megbeszélést a Platán iskola igazgatójával és a főigazgatóval.

A Platán iskolában ígéretet kapott arra, hogy a társulás létrejötte esetén 3 tantárgyat - a matematikát, a magyart és az idegen nyelvet -  a gátéri gyerekeknek külön csoportban a gátéri pedagógusok taníthatják tovább. Ez heti 11 órát jelent, a többi tantárgyat pedig közösen tanulják más tanulókkal. Sajnos egy osztályban nem tudják elhelyezni a gyerekeket, de az előbb említett 3 fő tantárgyban külön lennének a gyerekek az ez idáig őket tanító pedagógusokkal.

A tagintézménnyé történő átalakítással járó különböző eljárásokat le kell folytatni, bármilyen rövid idő is áll rendelkezésre.

E megoldással valószínűleg a határozatlan időre szóló közalkalmazotti jogviszonyban álló pedagógusok elbocsátása nélkül lehetne véghezvinni az átszervezést. A határozott időre alkalmazott pedagógusok munkaviszonyát június 30-cal megszüntették. A nyugdíjas pedagógus jelenleg a felmentési idejét tölti.

 

Toldi Zsolt jegyző a Csongrádi többcélú kistérségi társulással kapcsolatban elmondta, egy település és egy többcélú társulás között jönne létre megállapodás az intézményfenntartó jog átadás-átvételét illetően.  Ebben a formában sem a csongrádi kistérség, sem a gátéri önkormányzat nem tarthat igényt többlet állami támogatásra. A különbözetet az önkormányzatnak kell biztosítania a saját intézménye működését illetően. A következő években viszont elkerülhetetlen lesz a tagintézménnyé válás a plusz támogatások megszerzése miatt, és a nem elegendő létszámmal működő évfolyamok esetében szükségessé válik azok utaztatása.

 

Oroszi Melinda képviselő kérdése, a Platán iskolával folytatott megbeszélést lehet-e írásban rögzíteni?

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna igazgató elmondta, természetesen, a főigazgató várja a képviselő-testület döntését, és sor kerül a pontosításokra.

 

Gulyás János József képviselő véleménye szerint 8 olyan ember dönt a gyerekek, szülők és pedagógusok sorsáról, akik tulajdonképpen közvetlenül nem érintettek.

Nehéz eldönteni, hogy a Kiskunfélegyházával vagy a Csongrádi kistérséggel való társulás a helyes döntés. Számos kérdés merül fel benne a Kiskunfélegyházával kötendő társulással kapcsolatban. Bár egy évig a saját tanáraik tanítják a gyerekeket Félegyházán, de mi a garancia rá, hogy ez így lesz később is? Egy hónap múlva kezdődik a tanév és dönteni kell az 1-6 gátéri évfolyammal működő félegyházi intézményfenntartó társulás és a csongrádi kistérséggel megvalósítható, átmeneti megoldást jelentő együttműködés között, melyben a 8 évfolyam a következő tanévben helyben maradhat.

Úgy érzi, hogy a Félegyházával megvalósítandó társulást a jó oktatási szakmai kapcsolatokra alapozzuk, de egy olyan társulási formáról van szó, ahol nincs beleszólása az önkormányzatnak az iskola működésével kapcsolatos kérdésekbe, sőt annak finanszírozása többletköltséggel járhat. Ezért nem tartja ezt az utat jó döntésnek, s véleménye szerint a Csongrádi kistérséggel való együttműködés mellett kellene a testületnek döntenie.

 

Kis Illés képviselő kérdése, hogy a Csongrádi kistréséggel való együttműködés esetén minden a jelenlegi formában működne tovább?

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, hogy a fenntartás módjával kapcsolatban nem csak egy évben kell gondolkodni. A Kiskunfélegyházával kötendő megállapodást illetően egy viszonylag kedvezőbb tárgyalási pozíciót eredményezett az igazgatók közötti jó szakmai kapcsolat, s lehetőség nyílik arra, hogy az önkormányzat által megjelölt iskolába járhassanak a gyermekek, és azokat 3 tantárgyból a gátéri pedagógusok taníthassák tovább. Úgy gondolja, mindkét településnek fontos, hogy ezen feladatait a lehető legnagyobb állami támogatás igénybevételével és a legkedvezőbb kiadásokkal lássa el.

Véleménye szerint a Kiskunfélegyházával való társulás jelentheti a hosszú távú megoldást a település számára.

Ugyanakkor nem várhatjuk el, hogy egy közel 30 ezres várossal szemben a mi ezerfős településünk ugyanolyan jogokkal fog rendelkezni a társulásban.

Kezdetben más települések is mutattak hajlandóságot az iskolai intézményfenntartó társulást illetően, s ebben az esetben társulási tanáccsal működő társulás jöhetett volna létre. Azonban időközben aki tehette, más megoldást választott, s Gátér egyedül maradt Félegyházával szemben. Úgy gondolja, hogy ha egy évre a Csongrádi kistérségnek adjuk át a fenntartói jogot nem biztos, hogy ezzel jót tesz az önkormányzat. A következő évben ugyanis tagintézménnyé kell válnia az intézménynek, mivel a létszámok nem biztosítják a 8 osztály helyben maradását. Ugyanakkor a Félegyházával szemben való tárgyalási pozíció is kedvezőtlenebbé válik. Nehéz döntés előtt áll a testület és nem jelent vigaszt, hogy az egész országban ez a helyzet. Végig kell gondolni, hogy ennek az általános iskolának és ennek a településnek melyik megoldás mutathat távolabbra. A gyerekek 90 %-ban Kiskunfélegyházán tanulnak tovább. A megállapodás-tervezetben foglaltak alapján az önkormányzatnak egyetértési joga van többek között az intézmény költségvetését, az intézmény évfolyamainak számát illetően. A tervezetben szereplő más kérdésekben pedig véleményezési joggal bír a testület. Ebben a formában a Gátéri Önkormányzat továbbra is fenntartó marad.

Kiskunfélegyházára iskolabusz szállítaná a gyermekeket, ugyanakkor a Csongrádi kistérség esetében a következő évekre vonatkozóan ez most még nem tisztázott. Most a Csongrádi kistérségnek a fenntartói jogot kell átadni, és előreláthatólag 1 évre helyben maradhatna a 8 osztály.

A jövő tanévtől az önkormányzatnak nincs engedélye az önálló 8 osztályos iskola működtetésére, és gondoskodni kell az intézmény tagintézménnyé történő átalakításáról vagy a feladat iskolafenntartás nélküli megoldásáról

 

Feketéné Borbély Zsuzsanna iskolaigazgató véleménye szerint nagyon nehéz döntés előtt áll a testület. Egyik döntés sem jó döntés, de kényszerhelyzetben vagyunk, s mérlegelni kell a testületnek, hogy melyik az előnyösebb, a hosszabb távon helytálló megoldás.

Kiskunfélegyházán is pedagógus-felesleg van, s ha a Platán iskolában megoldható, hogy a bejáró gyermekeket részben az eddigi pedagógusok tanítsák, az a gyermekeknek és a dolgozóknak is áthidaló megoldást jelenthet. A közalkalmazottak elbocsátása pedig az önkormányzatnak is pénzbe kerül.

 

Babar István kültag véleménye szerint, amennyiben a Csongrádi kistérséggel társulunk, ez a tanév 8 osztállyal fog elindulni, de a következő tanévben már nem tudjuk, milyenek lesznek a feltételek, s ez mit jelent az iskola számára. A fenntartói jog átadása kapcsán kérdéses, hogy milyen döntési jogai maradnak az önkormányzatnak. A Félegyházával való társulásban ezek az engedmények már előrelépést jelentenek. Ha az érintett 3 pedagógusnak az állása is megmaradhat, az is kedvező. A jövő évtől már a környező településeknek is társulni kell. Függetlenül attól, hogy a félegyházi képviselő-testület hogyan áll a helyzetünkhöz, be kell látni, hogy a falu minden szállal Félegyházához kötődik. Úgy gondolja, hogy a két rossz közül ez a jobb megoldás. A középiskolába Félegyházára mennek a gyerekek túlnyomó többségben, a szülők többsége is ott dolgozik, s oda megyünk orvoshoz. Csongrádhoz nem kötődünk semmilyen módon.

 

Trombitás Csaba képviselő elmondta, 2008. szeptembertől mindenképpen társulni kell az oktatási-nevelési feladatok ellátására.  Ha a gyerekek jövőjét nézzük, úgy gondolja, hogy azt nem befolyásolja, ha most a Csongrádi kistérség irányába lépünk.

 

Oroszi Melinda képviselő véleménye szerint egy-két millió forint az az összeg, amin az iskola sorsa múlik. A tervezetből azt látja, hogy a működést tekintve nem többletet, inkább mínuszt eredményez a társulás. Mi ebben az előnyös?

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, hogy a Kiskunfélegyháza és Gátér közötti társulásban a következő kiegészítő támogatások járnak: bejáró gyermekek után járó normatíva, mely a bejáró tanulók után vehető igénybe, ez Gátér esetében a 7-8. osztályt érintően 27 fő, de jár a társulásban részt vevő félegyházi iskolacsoport bármely intézményébe más településről bejáró gyermekek után is. Ennek összege 2007. évben 80 ezer Ft/fő. A társulás a bejáró gyermekek számának fele után is igényelhet támogatást, melynek éves összege szintén 80 ezer Ft/fő. Az iskolabusz megszervezésére is igénybe vehető plusz normatíva, mely 2007. évben éves szinten megint csak 80 ezer Ft/fő. További bevételi forrás a tagintézményi támogatás, amely a tagintézmény 1-4. évfolyamára járó gyermekek után igényelhető a költségvetési törvényben rögzített létszám elérése esetén, ez 2007. évben 70 ezer Ft/fő, illetve a kistelepülési tagintézményi támogatás a tagintézmény 1-4. évfolyamára járó gyermekek után igényelhető, s összege 30 ezer Ft/fő/év. A tagintézményi és a kistelepülési tagintézményi támogatás igénybevételének feltétele, hogy a tagintézmény 1-6. évfolyammal működjön. A 2007. szeptember 1-től történő feladatellátás esetén ezen támogatások időarányos része jár az idei évben.

A tavalyi évi adatok alapján számításai szerint a közoktatási feladatok ellátása Kiskunfélegyházán kb. 380 e Ft-ba került évente egy gyermek után az adott iskolacsoport vonatkozásában. Ez az összeg Gátéron 630 e Ft volt. Ha a két évfolyam bejár, ez Kiskunfélegyházán nem jelent lényeges többletkiadást, tehát ezen gyermekek iskoláztatási költségének kevesebbnek kell lennie, mint jelenleg. Ugyanakkor az épület fenntartásához kapcsolódó költségeknek is csökkenniük kell, ha nem is számottevően. A bevételeknél pedig többletforrást jelentenek a már felsorolt társulási hozzájárulások.

 

Oroszi Melinda képviselő véleménye szerint az önkormányzatnak ugyanúgy fenn kell tartania az iskolát, mint eddig, csak 27 gyermekkel kevesebb lesz. A gyerekeket beszállítjuk Kiskunfélegyházára, és még fizetünk is érte.

 

Urbán Istvánné polgármester elmondta, a közoktatási állami normatívák éves összege 38 mFt, a kiadás pedig 82 mFt-os nagyságrend.

 

Farkas Márta képviselő véleménye szerint ha a Csongrádi kistérség felé nyitnak, ez az év változatlan formában telik el , de a jövő évben nem tudják, hogy melyik iskolába kerülhetnek a gyermekek. Csongrádon is vannak nagyon jó és kevésbé jó iskolák. Félő, hogy évfolyamok mozgatása esetén azt az iskolát jelölik ki fogadónak, amely a legközelebbi, vagy ahol a legkevesebb gyerek van.

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, szeptember 1-jén lép hatályba a közoktatási törvény azon módosítása, ami lehetőséget ad a Csongrádi kistérséggel való együttműködésre.

 

Kis Illés képviselő elmondta, azzal a megoldással ért egyet, hogy a Csongrádi kistérséggel működjön együtt az önkormányzat. Így egy évre megoldódik az iskola kérdése, s maradhat helyben a 8 osztály. Nehéz döntés, de mindenki jót akar.

 

Gulyás János József  javaslata, hogy maradjon meg az 1-8 évfolyam az iskolában, a következő évben pedig még mindig tárgyalhat az önkormányzat Kiskunfélegyházával a társulásról. Egy év alatt lehetnek változások a kormányzati politikában is.

Ha a Kiskunfélegyházával való társulást választjuk, elveszik az intézményünk OM azonosítója, és lehetősége sem lesz az önkormányzatnak beleszólni az intézmény működésébe. Ha Kiskunfélegyháza úgy dönt, hogy 1-4 évfolyammal működteti az iskolát, az ellen sem tehetünk majd semmit.

 

Babar István kültag véleménye szerint szeptember 1-je nagyon közel van, és szem előtt kell tartani azt is, hogy az intézmény működését finanszírozni kell.

 

Urbán Istvánné polgármester úgy gondolja, minden lehetséges megoldást megpróbáltak megkeresni annak érdekében, hogy helyben maradhasson valamennyi évfolyam. A Csongrádi kistérséggel való együttműködés elég bizonytalan megoldás, s nem tudni teljes biztonsággal, hogy az ÖNHIKI-vel való elszámoláskor a fenntartói jog átadása megfelel-e.

A Csongrádi kistérség társulási tanácsában – amely az iskola irányítója – az önkormányzatunknak nem lenne szavazati joga, ugyanakkor a fenntartó jogot nekik kell átadnunk. Ez egy elég felemás helyzet.

Minden megoldást mérlegelni kell, de hosszú távon is kell nézni, hogy a gyermekeknek a legkevesebb gondot, bajt mi jelenti.

A fenntartási költség nem lehet több a mikrotársulásban sem, hiszen a társulásra több normatíva jár, a kiadások pedig nem emelkedhetnek számottevően.

 

Gulyás János József véleménye szerint annak ellenére, hogy a döntési jogok kérdésesek a Csongrádi kistérség esetében, mégis ezzel a megoldással időt nyerhetne az önkormányzat. Egy év alatt jobban fel tudnának készülni a gyerekek és szülők is a változásokra.  Az iskola önállósága, OM azonosítója megmaradna. Jövőre még lenne lehetőségünk kilépni ezen társulásból és nyithatnánk Kiskunfélegyháza felé, amikor már a többi település is társul és ezáltal jobb tárgyalási pozícióban lennénk.

 

Seres Balázs képviselő úgy gondolja, hosszabb távon kell gondolkodni, s nem csak egy év távlatában. A vélemények elhangzása közben figyelte az iskolaigazgató reakcióit, aki ehhez a szakterülethez leginkább közel áll, s aki ismeri az oktatás helyzetét. Úgy érzi, hogy a szakma képviselőjeként nagyon fontos a véleménye, s ő maga is hosszabb távra szóló, biztosabb megoldásnak találja a Kiskunfélegyházával való társulást. A városi intézmények vezetőivel már korábban kialakított egy jó szakmai kapcsolatot az igazgató asszony, s ez sok pozitívumot eredményezhet. Csongrád esetében az a gond, hogy nem ahhoz a kistérséghez tartozik a településünk. Jobban ismerjük azon oktatási feltételeket, amelyeket Kiskunfélegyháza biztosítani tud.  Hosszabb távon az a három félegyházi iskola, ami az összevont általános iskolához tartozik, nem jelent rossz megoldást, hiszen külön-külön is mindhárom jó iskola.

Ha a Csongrádi kistérséggel alakítunk ki hosszabb távon partneri viszonyt, és oda kell bejáratni a gyerekeket, nem tudni, hogy melyik iskola lenne a fogadó. Valószínűleg abba az iskolába kellene vinni őket, ahol létszámgondok vannak.

Véleménye szerint nem kell minden egyes, a félegyházi képviselők által tett megnyilvánulásnak nagy jelentőséget tulajdonítani. Sokkal fontosabbak a szakmai kapcsolatok. Ha nálunk 630 e Ft az egy gyermek oktatására jutó éves költség és Félegyházán ennél kevesebb, akkor a 7-8. osztály oktatása után nekünk is ezen kevesebb összeget kellene fizetni.  Volt-e már arról szakmai tárgyalás, hogy a működési költségek hogyan fognak megoszlani az intézmények között? Lesz-e megtakarítás, ha az iskola valamennyi épületét ugyanúgy használjuk, és minden tanárt foglalkoztatunk?

Amennyiben 3 fő tanárt foglalkoztat Kiskunfélegyháza, az 1 fő határozott időre foglalkoztatott pedagógus és az egy fő nyugdíjas munkaviszonyának megszüntetését követően lehet, hogy nem kellene további leépítést végrehajtani az iskolában.

 

Toldi Zsolt jegyző elmondta, hogy az évfolyamok utaztatásával a bejáró gyermekek oktatása előreláthatólag kevesebb pénzbe fog kerülni. Valamennyi félegyházi és gátéri intézmény kiadása is külön-külön lesz nyilvántartva. Az épület használatánál az ésszerű kihasználásra kell törekedni, s a 6. évfolyammal való működtetésnél mutatkoznia kell valamennyi rezsi megtakarításnak. A közösen foglalkoztatott pedagógusok esetén a kiadások arányosan terhelik a településeket.  

 

Jánosiné Gyermán Erzsébet tanár véleménye szerint meg kell vizsgálni a fennálló helyzetet a gyermekek oldaláról is. Ha ebben az évben a csongrádi kistérséggel működünk együtt és helyben marad a 8 osztály, a mostani 8.-os tanulók helyzete ugyan rendeződik. Kérdés viszont, hogyan fog alakulni a jelenlegi 7. osztály sorsa jövőre, ha azt követően kerül sor a Kiskunfélegyházával való társulásra? Az önkormányzatnak 2008. szeptember 1-től mindenképpen társulnia kell, az iskolának tagintézménnyé kell válnia, s ez minden valószínűség szerint 6 osztállyal történő helyben működést jelent. Ha most az önkormányzat nem lép társulásba Félegyházával, és erre jövőre kerül sor, tulajdonképpen azok a gyerekek kerülnek a leghátrányosabb helyzetbe, akik most 7. osztályosok lesznek, hiszen nemcsak a környezet, de valamennyi tanár is ismeretlen lesz számukra.  Ha a két évfolyam most kerül be a Platán iskolába, és őket a 3 felvételis tantárgyat illetően az eddigi tanáraik taníthatják, az nagy segítséget jelenthet a gyermekeknek is abban, hogy a lehetőségekhez képest könnyebben éljék át a változást. 

Úgy gondolja, hogy nem szabad a Csongrádi kistérséggel való társulásban gondolkodni, mivel ez egy bizonytalan helyzetet jelentene. A településünk másik megyében található, s szakmailag sem ismerjük az ottani iskolákat.

A 2. rész ide kattintva olvasható.

 
Vállalkozások
 
Fotóalbum
 
Társalgó
 
Honlapajánló
 
Számláló
Indulás: 2007-01-25
 
Impresszum

Gátér község nem hivatalos honlapja.
Szerkeszti: Jánosi Ildikó.
E-mail: ildi1984@freemail.hu
 

 
Letöltések
 

A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal    *****    Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.